Konec Schengenské dohody?

 

Schengenská dohoda je platná v Evropské unii od roku 1985. V současné době se v jejím rozsahu nachází 27 zemí a je plánováno rozšíření.

26 let hraniční spolupráce se všemi členskými státy probíhala klidně. Nicméně v dnešní době dvě země chtějí obnovit hraniční kontroly a své žádosti již zaslaly do Bruselu. Jde o Itálii a Francii, jejichž vztahy se v poslední době značně ochladily, z důvodu přecházení na jejich území imigrantů z Tuniska.

Schengenská dohoda

Horká atmosféra a časté nepokoje v severní Africe jsou důvodem proč Tunisané začali hromadně utíkat do Evropy. Jejich cílem byla Itálie, která jim nabídla dočasný pobyt. Když doběhl konce, přistěhovalci pokračovali do Francie. Vzhledem k tomu, že právo na azyl v Evropské unii není úplně dopracováno - Francie má stále vážnější problém s volně se pohybujícími africkými přistěhovalci.

V souvislosti s vyřešením tohoto problému chce Francie obnovit hraniční kontroly. Nyní zákon umožňuje pouze dočasné hraniční kontroly vyplývající z bezpečnostních důvodů. Vedoucí představitelé obou zemí, Sarkozy a Berlusconi, již vypracovali společný postoj k revizi ustanovení Schengenské dohody.

Schengenská zóna, stejně jako společná měna, je základem sjednocené Evropy. Pozitivní reakce Bruselu na návrh Říma a Paříže by bylo krokem zpět v politice Evropské unie. Soužití bez hranic je duchem společenství. Mimo to Schengenská dohoda je v nebezpečí. Možná je to dokonce začátek konce schengenského prostoru.