Rozpad eurozóny?

 

Pořád hlasitěji se spekuluje o tom, že euro pohlcuje evropské země. Jeho devastující účinky pociťuji další a další státy. A proto mnoho odborníků přemýšlí, zda by pro některé z nich nebylo lepší vrátit se ke své staré měně.

Portugalsko je třetí zemi, která v posledních měsících byla na pokraji bankrotu. Navzdory mnoha vnitřním rozporům, se rozhodli pro půjčku z Bruselu. I přes protesty Finska půjčka byla udělena ve výši 78mld Euro. Neexistuje ale žádná záruka, že úvěr vyřeší všechny problémy země.

Nejlepším příkladem je Řecko, kterému finance moc nepomohly, a má pořád potíže. Jeho rozpočtový deficit neklesá tak rychle, jak by si to představovala Evropská unie. A to je porušení podmínek úvěru. Řecko však není schopné své dluhy splácet. Proto žádá o prodloužení lhůty a snížení úrokových sazeb.

Hlasitější spekulace  euro

Američtí ekonomové nevěští pro Řecko nic dobrého. Jsou toho názoru, že pokud Řecko neodstoupí z oblasti euro, čeká ho recese. Receptem je návrat k dřívější, domácí měně, která by způsobila hospodářský nárůst. Takový krok Evropská unie nebere v úvahu.